syxy pistols

28. ledna 2007 v 16:22

Sexy Pistols

Bandidas, Francie/USA/Mexiko, 2006
Česká premiéra 6. července. 2006

Recenze v kostce

Westernová komedie vám představí dvě mexické dívky z různých sociálních vrstev, které začnou společně vylupovat banky. Jejich akční příběh ale nenabízí víc než vnadné duo Cruzová-Hayeková či špetku vtipných scén, slepených slabým scénářem Luca Bessona.
Čtenáři hodnocení čtenářů: Premiere hodnocení Premiere:Hlasujte »
Režie:
Joachim Roenning, Espen Sandberg
Hrají:
Penélope Cruz, Salma Hayek, Steve Zahn, Dwight Yoakam, Sam Shepard
Scénář:
Luc Besson, Robert Mark Kamen
Kamera:
Thierry Arbogast
Hudba:
Eric Serra
Distribuce:
SPI, 93 min., od 12 let, 15 kopií

RECENZE PREMIERE

Na faktu, že další z Bessonových rychlokvašených scenáristických a producentských 'výrobků' neposouvá žánr ani o píď dál, by ještě nebylo nic špatného. Jen bych nechtěla vidět projekty, které dlouholeté přítelkyně Salma a Penélope při hledání společného filmu odmítly, protože se jim nezdály dost dobré. Největší mexická hvězda a nejslavnější španělská herečka se totiž poprvé sešly bok po boku ve filmu, který Besson obdařil podprůměrným scénářem s totálně předvídatelným dějem a nechal ho neinvenčně natočit dvojicí debutujících norských režisérů…
Trumfy měli tvůrci v rukou dva: uvedené hispánské krasavice a komický potenciál, plynoucí z jiskření mezi dvěma rozdílnými postavami
− venkovskou drsňačkou Mariou (Penélope) a evropským manýrům uvyklou dámou Sarou (Salma). Příběh jinak mohl být těžko schematičtější: přičiněním bezohledného zástupce americké banky se dívky dostanou do zapeklité situace - pozemky jejich rodin stojí v cestě plánované železnici, a tak stejně jako mexičtí farmáři v okolí o vše přijdou. Počáteční antipatie tak musejí stranou, je třeba spojit síly a pomstít se tím, že ukradené jmění uloupí zpět.
V komediích Buda Spencera a Terence Hilla by taková zápletka stačila, Sara a Maria se však na rozdíl od italských ranařů nedokážou pohlavkovat a provokovat zdaleka tak vtipně, a to ani mezi sebou, ani se svými protivníky. První velká rvačka je sice vyšperkovaná několika slušnými nápady, ale je zbytečně dlouhá a v závěru působí roztahaně, a od té doby kdykoli se rozjede nějaká aspoň trochu jiskřivá potyčka − pěstní či slovní − následuje kýčovitě emotivní scéna, která humor spolehlivě udusí.
Dokonce ani nepominutelné vnady obou protagonistek nedostanou na plátně tolik prostoru, aby si divákovo oko mělo na čem smlsnout. Když už se totiž režiséři rozhoupají k tomu, aby využili toho, že dekolty mohou být efektivnější než kolty, naservírují nám je tak účelově a prvoplánově, až je to trapné.
Fungujících gagů se dočkáme až ve druhé půlce filmu, kdy dojde na vykrádání bank a k handrkujícím se mstitelkám se přidá vědeckými metodami posedlý newyorský detektiv (Steve Zahn), který je měl původně polapit. Kdyby originálních nápadů, jako je ručkování nad hlavou padoucha ladícího banjo či Salmina akrobacie u trezoru, bylo více a sentimentálních výlevů typu "jsem obyčejná holka, co rozumí jen slepicím a koňům" méně, mohly být Sexy Pistols příjemnou, byť povrchní akční zábavou. Takhle působí jen jako odfláknutý slepenec ledabyle spíchnutých motivů na fotogenickém pozadí 'westernové' krajiny.

ORTEL: Pár dobrých scén a dva plné dekolty - to je málo i na hodinu a půl lehké zábavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama